Polgármesteri köszöntő

Tisztelt Bükkábrányiak! Kedves Olvasó!

Engedje meg, hogy én köszöntsem először Bükkábrány Község megújult honlapján. Ezt az oldalt Önnek készítettük, hogy a lehető legtöbbet tudhasson meg egy helyen településünkről. Önöknek, bükkábrányiaknak. Éljenek itt közöttünk, az ország más szegletében vagy a világ bármely sarkán. És természetesen Önöknek is szánjuk a honlapunkat, akik ismerkednek a tájjal, kíváncsiak községünkre, vagy bármilyen információra van szükségük Bükkábrányról.

Bővebben ...

 

Községünk évszázadokon keresztül két részből állt: Alsóábrányból és Felsőábrányból. Az iskolák is e szerint oszlottak meg. Egyik a református Felsőábrányban, a másik a katolikus Alsóábrányban volt.
Múltjukról az egyházak birtokában levő dokumentumokból nyerhetünk képet. A református egyház irattárában több adatra találhatunk, mert a katolikus plébánia irattára a háború alatt csaknem megsemmisült. Anyakönyvek, naplók, leltárak árulkodnak a régmúlt elemi népoktatásáról. A két iskola egy-egy tanerővel működött, majd a katolikus iskola később 2 nevelőt foglalkoztatott. Ezt bizonyítja a korabeli egyházi vizsgálat (Canonica Visitacio) megállapítása 1807-ből, amely közli a két nevelő nevét: Mihályi Józsefét és Menyhért Jánosét.

 

A református iskola egy tanerős volt. 1937-ig 1-6. osztály járt együtt. Osztatlan iskola volt. Általában csak négy osztályt végeztek el a tanulók, mert később dolgozniuk kellett. Érdemes megemlíteni, hogy a tanulók a tanítóknak természetben fizettek. Erről tanúskodik 1903-1904. évi "Párbér és tandíjlajstrom". A református egyház irattára szerint: Czudar Balázs 1 véka rozsot; 1 véka árpát; 80 koronát; 20 csirkét; 10 tojást fizetett be a tanítónak egy évre. Ingyenes oktatás csak az árva gyerekeknek jutott. Ezek az iskolák a századfordulón hogyan voltak felszerelve? Erről megint nagyon elszomoraító képet kapunk. Az egyházi irattár leltára szerint - amelyet 1908. február 10-én vettek fel - a református iskola berendezéseinek és felszereléseinek összértéke 515,82 Korona, melyet átvett Kállay Lajos tanító. Ezek az adatok jól tükrözik az iskola szegénységét.
Mindkét iskola súlyos tantermi gondokkal küzdött. Egy 1900 évi iskolalátogatás alkalmával jegyezte fel az iskolaszéki elnök:"A tanterem a célnak megfelelő nem lévén, a tanítói lakás még kevésbé..."
1906-ban épült az új iskolaépület egy tanteremmel és tanítói lakással. Ez nem más, mint a jelenlegi Iskolamúzeum épülete, a református templommal szemben. A régi, amely ennek az udvarán volt teljesen elromosodott., ezért lebontották. 1927-ben a község egy házat vásárolt Járó Antaltól, mely átalakítás nélkül tanítói lakás lett, és a végébe épült egy tanterem. Ez volt az "új iskola". Rátkai Jakab tanított benne és lakott a lakásban.
A kántor lakás, amely a templommal szemben ma is megvan: Podszedly Béla kántor lakása volt. Itt szintén egy tanterem volt. ( Ma üzletház épülete a katolikus templommal szemben.) Az előző épületet a 3-as számú út építésekor lebontották. Hetente két délután a továbbkképző iskolában folyt a tanítás. Ide azok jártak, akik már elvégezték a 6. oszályt.

Ez az "ismétlő iskola" volt. Tulajdonképpen 3 évig kellett volna járnia a tanulóknak ebbe az iskolába, ha a munka nem szólította volna el őket. Az annak idején tanított tantárgyak nevei nem sokban különböztek a maitól, de a tananyag igen szegényes volt. Összevontan tanították például a "természettan-vegytan" tantárgyat heti fél órában az 5-6. évfolyamnak. A természettan tanítását nem tartották lényegesnek. A tanítás egész napos volt. Reggel 8-12 óráig és délután 14-16 óráig tartottak az órák. A csütörtök szabad volt. A katolikus iskolánál az osztályok összevontak voltak, előbb 1-2. és 3-4., később 1-3. és 4-6. évfolyamok tanultak együtt. Az iskola fokozatosan vált 8 osztályossá az 1942/43. évre. A továbbképző iskola is működött, évente egy-egy osztály megszűnésével. Az 1939/40-es tanévben már 3 tanítója volt az iskolának: Rátkai Jakab, Podszedly Béla és Sárossy Lajosné. Az 1943/44-es tanévben 200 a tanulók száma, de a tanerők még változatlanok.
Az 1945/56-os tanévben a római katolikus iskolában 4 tanító dolgozott: Lótos Magda, Rátkai Jakab, Podszedly Béla és Sárossy Lajosné. Az államosítással együtt járó községi támogatás, a község összefogása új lehetőségeket teremtett az iskolák számára. 1948-tól a két község iskoláját egy igazgatás alá vonták. Megszűnt a katolikus-református iskola, csak egy iskola lett: az Általános Iskola.
Amikor a Községi Tanács a Darvas-féle kastélyban is kialakított 3 tantermet, nevelői lakást, és nevelői szobát, már 6 tanteremben folyt a tanítás. Ezek mind szükségtantermek voltak, és rengeteg nehézséggel járt a fegyelem megtartása, mert a nevelőknek a tízpercben 500 métert kellett gyalogolniuk a másik tanteremig. 1968/70-ben megépült az új iskola. 1970. szeptember 1-jén adták át ünnepélyes keretek között a modern 5 tantermes épületet. Központi fűtés, vízvezeték, parkettás termek, 37 méteres zsibongó tette kellemessé a tanítást. A tantermek már a kor oktatási színvonalának megfelelőek voltak.
Az igazgató, Takács Lajos segítségével Jánosházi Sándor magyar-történelem szakos tanár egy egész évet dolgozott a történelem szaktanterem kialakításán. 1972-73-as tanévben 178 szaktanár látogatott el iskolánkba.
Az 1980-as évek elején került átadásra a régi kastélyépületben kialakított tornaszoba. Ebben az időben megszűnt a tanítás a Fekete-féle épületben. Itt tanultak korábban az alsós tanulók. 1985-től bitumenes pálya került kialakításra az iskola hátsó udvarán. Az 1990-es évek elején kialakításra került a technikaterem és a felsős háztartástan fakultáció konyhája a kastélyépületben. Az iskolakertben a kerti munkákkal ismerkedhettek meg a tanulók.
1994-re elkészült a modern tetőtér átalakítással bővített Általános Iskola.
Ettől kezdve már egy épületben folyik az oktatás. A földszinti részen a felsős szaktantermek megmaradtak, az emeletre pedig az alsósok költözhettek.
Az emelten kapott helyet a nyelvi labor, a rajz szaktanterem, a fizika-kémia szaktanterem és a számítástechnika szaktanterem.
1995-ben az iskolai könyvtár a régi kastélyépület hátsó tantermébe költözött.
2003-ban átadásra került a Sport- és Szabadidőközpont, tetőterében a kettős funkciójú Községi Könyvtárral. 2005. szeptemberétől a Körzeti Általános Iskola Arany János Székhelyiskolájaként működik intézményünk. Az intézmény önálló gazdálkodóként oktatási társulás formájában működik. 2005 novemberében az épületkomplexum utolsó fázisaként a központi konyha került kialakításra, mely a település közétkeztetését szolgálja modern eszközeivel, berendezéseivel. Ebben a részben került kialakításra a napközis terem és a technikaterem.
Az iskola energetikai korszerűsítése 2011-ben , napelemes rendszerének kiépítése 2015-ben zajlott.

Ügyfélfogadás

A Közös Önkormányzati Hivatal ügyfélfogadása:

Hétfő: 8-16 óráig
Kedd: Nincs ügyfélfogadás!
Szerda: 8-16 óráig
Csütörtök: Nincs ügyfélfogadás!
Péntek:  8-12 óráig
   
Polgármester ügyfélfogadása: szerda 8-12 óráig
Jegyző ügyfélfogadása: kedd 8-12 óráig
   
Építésügyi előadó ügyfélfogadása: hétfő 8-16 óráig
Falugazdász ügyfélfogadása: kedd 8-16 órái
Családsegítő Szolgálat ügyfélfogadása: szerda 8-12 óráig
Pénztár: az ügyfélfogadás rendje szerint!

 

Elérhetőségek

Közös Önkormányzati Hivatal

3422 Bükkábrány
II. Antrás tér 1.

Telefon:  +36-49-535-022
Fax:        +36-49-535-023

E-mail:     hivatal@bukkabrany.hu