Polgármesteri köszöntő

Tisztelt Bükkábrányiak! Kedves Olvasó!

Engedje meg, hogy én köszöntsem először Bükkábrány Község megújult honlapján. Ezt az oldalt Önnek készítettük, hogy a lehető legtöbbet tudhasson meg egy helyen településünkről. Önöknek, bükkábrányiaknak. Éljenek itt közöttünk, az ország más szegletében vagy a világ bármely sarkán. És természetesen Önöknek is szánjuk a honlapunkat, akik ismerkednek a tájjal, kíváncsiak községünkre, vagy bármilyen információra van szükségük Bükkábrányról.

Bővebben ...

 

Hét évtized egy óvoda életében elég sok idő. Nagyon sok esemény, személyi és tárgyi változás, szakmai eredmény, kudarc, megújulás van ebben a 70 évben. Meglévő írásos dokumentumok, szóbeli anyagok, emlékek az alapjai óvodatörténetünk megírásának. Szeretnénk felidézni, megőrizni a régmúlt eseményeit, történéseit óvodánk életében. Településünkön először 1946-ban alakult óvoda egy gyermekcsoporttal a Béke úti állatorvosi szolgálati lakásban. Ez a kezdetleges intézmény akkor gyermekmegőrzőként működött. Azokon a szülőkön, elsősorban anyákon próbáltak ezzel az intézménnyel segíteni, akik a mezőgazdaságban tevékenykedtek. A gyerekeknek kezdetben nem biztosítottak étkezést, otthonról vittek ennivalót. Egy óvónő és egy segítő  látta el a gyermekek gondozását és felügyeletét. Idényjelleggel működött ez a gyermekcsoport júliustól-augusztusig.


Később a Kastély épületben kapott helyet az intézmény. Többen csak délig, étkezés nélkül vették igénybe az óvodát. 1953-tól a jelenlegi Központi konyha helyén alakítottak ki egy gyermekcsoportot. Ez már egész napos ellátást biztosított. Az akkori intézmény öltözőből, csoportszobából és kisméretű főzőkonyhából állt. A gyermekek részére /40-45 fő/ az udvaron alakítottak ki WC-t. A vizet a Béke úti kerekes kútról hordták a dolgozók. A gyermekcsoport ellátásáról egy óvónő, egy dajka és egy főzőnő gondoskodott. Az óvónő a munkáját az 1953-ban kiadott "Módszertani levél"-ben leírtak alapján végezte. Az óvodai játszóudvar egy kisméretű homokozóból és egy hintából állt. Az óvodások gyakran tartózkodtak a Darvas kertben, ahol sokat játszottak, tornáztak.
A község gyermeklétszámának emelkedésével szükség volt még egy gyermekcsoport beindítására. Erre az 1964/65-ös tanévben került sor. A dolgozói létszám 6 főre emelkedett. Két óvónő, két óvodai dajka, egy főzőnő és egy konyhai kisegítő látta el a két gyermekcsoportot. Az intézmény bútorai kezdetlegesek voltak. Az asztalok és a székek néhány polccal és az iskolától kapott szekrényekkel egészültek ki. Az óvoda nem volt önálló intézmény, munkáltatói és a működést  irányító szerepét a mindenkori iskolaigazgató látta el. Ebben az épületben 1972-ig működött az óvoda. Az 1972/73-as tanévben a Szabadság úti volt Rendőrőrs épületébe költözött az intézmény. Itt is két gyermekcsoport volt, de az itt kialakított feltételek nagy előrehaladást jelentettek. Az épületben vezetékes víz volt egy mosdóhelyiséggel. A játszóudvar mérete és a hatalmas fenyőfák ideális feltételeket biztosítottak az udvari játéknak. Az épület fűtését olajkályhákkal, majd hőtárolós villanykályhákkal, végül gázfűtéssel oldották meg. A magas csoportlétszám miatt az öltözőből még egy mosdóhelyiséget alakítottak ki. Óvodába csak azok a gyerekek kerültek be, ahol mindkét szülő dolgozott. Az óvónők iskola előkészítőt szerveztek a tanköteles korú gyerekek részére.
Az épület átalakítása, bővítése ellenére sem tudta a szükséges feltételeket biztosítani az intézmény számára. 1978-tól önálló lett az óvoda szakmailag és munkáltatói szempontból is.1981-ben a Béke úti iskolai osztályból társadalmi munkában kialakítottunk még egy gyermekcsoportot. A munkálatokból kivették a részüket a szülők, az óvodai dolgozók, a lakosság egyaránt.Egy nagyméretű csoportszoba, öltöző, tálaló és egy mosdó biztosították a feltételeket a harmadik csoport működéséhez. Az ételt a Szabadság úti óvoda konyhájáról szállítottuk minden étkezéshez. A csoport bővítésével módosult a dolgozói létszám is hét óvodapedagógus, három óvodai dajka, egy részfoglalkozású élelmezésvezető, főzőnő és két konyhai kisegítő látta el a három gyermekcsoportot. Az óvodapedagógusok munkáját nagyban segítette az 1971-es, majd az 1989-es óvodai nevelési program, amely egységes módszertani útmutatást adott a nevelő-oktató munkához. Az óvodai dajkák szakképzettséget szereztek, ami segítséget nyújtott a színvonalas munkához. 1996-ban megjelent az "Óvodai nevelés országos alapprogramja", amely alapján elkészítette az óvoda a Helyi óvodai nevelési programját. Óvodánk a Tevékenységközpontú óvodai nevelési program alapján, a helyi sajátosságokat figyelembe véve készítette el helyi programját.
2005 évtől központi konyhával oldottuk meg a gyermekek étkeztetését. 2005. augusztus 16-tól 2009. június 30-ig óvodai intézményfenntartó társulás keretében működött óvodánk. A bükkábrányi székhelyintézményhez tartoztak még Borsodgeszt, Mezőnyárád, Sály és Vatta települések óvodái.
2010 évben régi vágyunk teljesült, hisz új gyermekintézmény átadására került sor. A három óvodai és egy bölcsődei csoport a XXI. századi igényeknek megfelelő feltételekkel rendelkezik. Ekkor kapott új nevet az intézmény: Napsugár Napközi Otthonos Óvoda és Bölcsőde. Ez az óvoda a helyi lakosok gyerekein kívül a szomszédos település gyermekeit is tudja fogadni. 2015. évben még egy csoporttal bővült az intézmény. A nyertes pályázatokkal korszerű, a gyermekek életkorának megfelelő játszóudvar, focipálya került kialakításra.
A környező településekhez képest központi szerepet tölt be az intézmény. Referenciaintézményként továbbképzések, szakmai bemutatók színhelye. Szakmailag jól képzett óvodapedagógusok nevelik a település  óvodásait.

Idézetek:

"A jelen sokkal tartozik a múltnak, s ha ezt a tartozást ki nem egyenlíti, a jövőtől sem követelhet." (Jókai Anna)

"A múlt szerves és elválaszthatatlan része a jelennek." (Wass Albert)

Ügyfélfogadás

A Közös Önkormányzati Hivatal ügyfélfogadása:

Hétfő: 8-16 óráig
Kedd: Nincs ügyfélfogadás!
Szerda: 8-16 óráig
Csütörtök: Nincs ügyfélfogadás!
Péntek:  8-12 óráig
   
Polgármester ügyfélfogadása: szerda 8-12 óráig
Jegyző ügyfélfogadása: kedd 8-12 óráig
   
Építésügyi előadó ügyfélfogadása: hétfő 8-16 óráig
Falugazdász ügyfélfogadása: kedd 8-16 órái
Családsegítő Szolgálat ügyfélfogadása: szerda 8-12 óráig
Pénztár: az ügyfélfogadás rendje szerint!

 

Elérhetőségek

Közös Önkormányzati Hivatal

3422 Bükkábrány
II. Antrás tér 1.

Telefon:  +36-49-535-022
Fax:        +36-49-535-023

E-mail:     hivatal@bukkabrany.hu