Polgármesteri köszöntő

Tisztelt Bükkábrányiak! Kedves Olvasó!

Engedje meg, hogy én köszöntsem először Bükkábrány Község megújult honlapján. Ezt az oldalt Önnek készítettük, hogy a lehető legtöbbet tudhasson meg egy helyen településünkről. Önöknek, bükkábrányiaknak. Éljenek itt közöttünk, az ország más szegletében vagy a világ bármely sarkán. És természetesen Önöknek is szánjuk a honlapunkat, akik ismerkednek a tájjal, kíváncsiak községünkre, vagy bármilyen információra van szükségük Bükkábrányról.

Bővebben ...

 

 

ÖNKORMÁNYZATI ÉPÜLETEK ENERGETIKAI KORSZERŰSÍTÉSE MEZŐKÖVESD,

EMŐD, BÜKKÁBRÁNY, SÁLY ÉS HEJŐPAPI TELEPÜLÉSEKEN

 


Mezőkövesd Város Önkormányzata, Emőd Város Önkormányzata, Bükkábrány Község Önkormányzata, Sály Község Önkormányzata és Hejőpapi Község Önkormányzata közösen pályázatot nyújtott be a TOP-3.2.1-16 „Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése” című pályázati felhívásra, mely támogatást nyert.

 

A Projekt összköltsége 296.624.576 Ft, elszámolható költség: 296.624.576 Ft, támogatás összege: 296.624.576 Ft.

A támogatás mértéke: 100 %

A projekt befejezése: 2022.12.31.

 

Kedvezményezett neve: Mezőkövesd Város Önkormányzata

Szerződött támogatás összege: 183.089.706 Ft

Támogatás mértéke: 100 %

 

Kedvezményezett neve: Emőd Város Önkormányzata

Szerződött támogatás összege: 29.360.058 Ft

Támogatás mértéke: 100 %

 

Kedvezményezett neve: Bükkábrány Község Önkormányzata

Szerződött támogatás összege: 27.263.222 Ft

Támogatás mértéke: 100 %

 

Kedvezményezett neve: Sály Község Önkormányzata

Szerződött támogatás összege: 42.044.450 Ft

Támogatás mértéke: 100 %

 

Kedvezményezett neve: Hejőpapi Község Önkormányzata

Szerződött támogatás összege: 14.867.140 Ft

Támogatás mértéke: 100 %

 

 

A fejlesztéssel érintett épületek:

1. Mezőkövesdi Általános Iskola (3400 Mezőkövesd, Hősök tere 14.)

2. Emődi Gyermekálom Óvoda és Bölcsőde (3432 Emőd, Geleji utca 21.)

3. Közös Önkormányzati Hivatal épülete (3422 Bükkábrány, II. András tér 1.)

4. Sályi Gárdonyi Géza Általános Iskola (3425 Sály, Tél u. 2.)

5. Hejőpapi Általános Iskola (3594 Hejőpapi, Templom utca 2.)

A projekt tartalma és célja röviden:

A projekt célja a konzorciumban résztvevő önkormányzatok tulajdonában lévő, leromlott energetikai állapotú épületek energetikai korszerűsítése. A fejlesztés során külső határoló szerkezetek (utólagos homlokzati és födém hőszigetelés, nyílászárók cseréje vagy korszerűsítése), fűtési, HMV rendszerek korszerűsítése, napelemes rendszerek telepítése, valamint napkollektoros rendszer telepítése valósult meg. Továbbá terveztek a projekt során akadálymentesítést és képzések kidolgozását, illetve megtartását.

A fejlesztés során 5 db önálló energetikai rendszerrel rendelkező épület energetikai korszerűsítése valósult meg, „összetett beruházásként”. Az épületek a nagyközönség számára látogathatóak, ezzel is elősegítve a szemléletformálást, a műszaki információk, tapasztalatok terjesztését, amely szintén a program egyik feladata volt.

A fejlesztés hozzájárult az épületek gazdaságosabb fenntartásához, egységes településkép létrehozásához, a települések lakossága szempontjából egy élhetőbb környezet kialakításához, valamint az érintett épületekben lévő szolgáltatások színvonalának emeléséhez. Továbbá a Magyar Kormány alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdasági céljaihoz is, illetve tágabb értelemben a környezetünk védelméhez is hozzájárult. A projektnek klímakockázata, a vizek állapotára gyakorolt hatása nem volt, megvalósításával csökkent a környezeti terhelés.

A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.

 

Működési célú támogatási pályázat civil szervezetek számára

Bükkábrány Község Önkormányzata 2023. évben is lehetőséget nyújt a bükkábrányi székhelyű civil szervezeteknek támogatási igény benyújtására. Bükkábrány Község Képviselő-testületének 2/2023.(I.19.) önkormányzati határozata alapján pályázati lehetőséget nyitunk.

Pályázat beadása: alábbi űrlappal - személyesen bejuttatva, vagy a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre megküldve.

Pályázat beadásának határideje: 2023. 03.03.
Elszámolási kötelezettség: 2024. január 31."

ŰRLAP
 

Bükkábrányi Közös Önkormányzati Hivatal Adóhatósága felhívja azon vállalkozók figyelmét akik, 2022.09.01. napjától továbbra is a KATA adózási módot választják, hogy bejelentési kötelezettségüket a
- NAV felé a 22T101E nyomtatványon,
 
Amennyiben a helyi iparűzési adóban is a KATA adóalanyiságot választják az
- önkormányzati adóhatósághoz az E-önkormányzat portálon, az adott önkormányzat > Adóügy > minden ügytípus kiválasztását követően a változás bejelentő lap benyújtásával tehet eleget.
 
Bejelentési kötelezettségének kérem, hogy 2022.09.30-ig tegyen eleget

 

Tisztelt Lakosok!

 

2022. szeptember 10-től a jegyzők adnak ki hatósági bizonyítványt a lakás rendeltetési egységek számáról, ahhoz, hogy a lakossági fogyasztó jogszerűen vegyen igénybe kedvezménnyel elszámolt földgáz mennyiséget.

A hatósági bizonyítvány kiállításának feltétele, hogy

1. a kérelmezett ingatlan a társasháznak, lakásszövetkezetnek nem minősül;

2. a kérelmezett ingatlanban 2-4 lakás található.

Az eljárási idő 8 nap.

A hatósági bizonyítványt a lakossági fogyasztó nyújtja be az egyetemes szolgáltató részére.

Lakossági fogyasztó: az a felhasználó, aki saját háztartása - egy felhasználási helyet képező egy vagy több lakóépület, lakás, üdülő vagy hétvégi ház, továbbá lakossági célra használt garázs - fogyasztása céljára vásárol földgázt földgáz vételezésére megkötött szerződés alapján, és az így vásárolt földgázzal nem folytat jövedelemszerzés céljából gazdasági tevékenységet. Ha a lakóépületben a műszakilag megosztott, önálló lakások száma meghaladja az épületben lévő önálló nem lakás céljára szolgáló helyiségek számát, a lakóépületet, mint felhasználót a közös fogyasztás vonatkozásában úgy kell tekinteni, hogy saját háztartás céljára vételez és a vásárolt földgázzal nem folytat jövedelemszerzés céljából gazdasági tevékenységet.”

Ha az egyetemes szolgáltató azt észleli, hogy az ingatlan lakás rendeltetési egységeinek száma nem egyezik meg a hatósági bizonyítványban foglaltakkal, ezt hatósági ellenőrzés lefolytatása érdekében az eljáró hatóság felé jelzi.”

 

Bükkábrány, 2022. szeptember 14.

Bükkábrányi Közös Önkormányzati Hivatal

 

KÉRELEM

Bükkábrány Község Önkormányzata és Szentistván Nagyközség Önkormányzata konzorciumban „Csapadékvízelvezető rendszer fejlesztése Bükkábrányban és Szentistvánon” címmel támogatási kérelmet nyújtott be a TOP-2.1.3–16 számú „Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések” tárgyú pályázati felhívásra, mely TOP-2.1.3-16-BO1-2017-00040 azonosító számon 127.298.900 támogatásban részesült.

A projekt tervezett költsége 127.298.900 Ft, a támogatás mértéke 100%.

A projekt tényleges befejezési dátuma: 2021.04.29.

 
 

Előzőleg számos példát említettünk arra, hogy milyen hatása van a klímaváltozásnak közvetlen környezetünkben, Bükkábrány, Mezőkövesd, vagy Mezőkeresztes területén.

Cikksorozatunk negyedik részében - mindössze néhány példát kiragadva a számtalan közül - megnézzük, milyen hatásai vannak a kedvezőtlen folyamatoknak településeink élővilágára.
Nézzünk egy példát a növényvilágból.
A melegkedvelő bálványfa Közép-Európa egyik legveszélyesebb invazív faja. Településeink közelében számos helyen találkozhatunk vele, sajnos ezeknek a helyeknek a száma pedig egyre növekszik. Egy év alatt akár 200–300 m²-es területet is elfoglalhat. Sűrű és magas lombja elfogja a fényt a honos növényzettől, valamint a lomb nagy nitrogén-felhalmozódást eredményez. Ezzel pedig sok helyen nem csak a külterületeken okoz károkat, de jelentősen beleszól akár kertjeink, udvaraink mindennapjaiba is.
Ha az alacsonyabb rendű állatok között keresgélünk elmondhatjuk, hogy számos kellemetlenkedővel bővült a paletta az elmúlt néhány évben a bükkaljai régióban is.
Kinek ne okozott volna kellemetlenséget pl. a zöld vándorpoloska, aki nem csak a szabad ég alatt, de a lakásokban is egyre közelebb kerül hozzánk akaratunk ellenére.
"Magyarországon 2002-ben találtak először példányokat, az utóbbi forró nyarú években pedig már annyira elszaporodott, hogy helyenként jelentős kárt okoz a zöldségfélékben és dísznövényekben. Importált zöldségekkel és gyümölcsökkel kerülhetett hozzánk. Elszaporodásának kedvez egyre melegedő éghajlatunk. Jelenleg nem ismert, hogy lenne természetes ellensége, vész esetén ugyanis bűzmirigyeiből erős szagú, kellemetlen illatanyagokat választ ki, így a rovarevő ragadozók elkerülik" - írja róla az egyik internetes lexikon.
Ugyanakkor a madarak között is számtalan példát találhatunk a klímaváltozás kedvezőtlen hatásaira közvetlen környezetünkben.
A nálunk is honos, sokak által ismert széncinegék, akik gyakori vendégei téli etetőinknek, újabban már két héttel hamarább rakják tojásaikat, mint ötven éve. Ezek a madarak az előbb megjelenő hernyótömeghez igazítják fészkelésük időzítését.
Egyre gyakrabban fordul elő az is, hogy vonuló madarak a költőhelyeiken próbálják meg átvészelni az enyhébb teleket, ahogyan ezt a hazánkban is megfigyelt, áttelelő fehér gólyák esete is mutatja.
A széncinegéhez hasonlóan a kék cinege sem vonuló, költési ideje az utóbbi időben gyakran egybeesik az előbb érkező kormos légykapókéval, ez pedig véres harcokra vezet a fészkelő helyekért
Az ember kétségtelenül a legalkalmazkodóképesebb faj a Földön, de a mi életünk és különösen az élelmünk is a többi élőlénytől és a klímától függ, így tehát a saját érdekünkben is felelősségünk mindent megtenni, amivel elkerülhetjük a klímakatasztrófát.

 

 

 

 

 

 

Csapadékvízelvezető rendszer fejlesztése Bükkábrányban 2. ütem

 

Kedvezményezett: Bükkábrány Község Önkormányzata

Projekt címe: Csapadékvízelvezető rendszer fejlesztése Bükkábrányban 2. ütem

Projekt elszámolható összköltsége: 60 millió Ft

Támogatás összege:60 millió forint

Támogatás intenzitása: 100%

A projekt tervezett fizikai befejezése: 2022.12.31.

Projekt azonosító száma: TOP-2.1.3-16-BO1-2021-00105

A klímaváltozás kifejezést hallva hajlamosak vagyunk valami távoli, minket kevésbé érintő dologra gondolni. Nagy hiba! Olyan anomáliákról van ugyanis szó, amelyek mindannyiunkat közelről is érintenek. Hiszen megéljük őket évről évre.

Gondoljunk csak arra, hányszor hallottuk azt az idősebbektől, hogy "Bizony mi időnkben..." és folytassuk:
- nem voltak ilyen meleg nyarak
- nem égetett így a nap
- nagy hó volt egész télen
- nyakig érő vízben fürödtünk a patakban ...
A sort pedig még sokáig folytathatnánk. Az a bizonyos "mi időnk" pedig nem is volt olyan nagyon rég, mintegy 50 évről beszélhetünk.
Bükkábrány, Mezőkeresztes és Mezőkövesd területe, illetve a települések közvetlen környezete is nagyon sokat változott ez alatt az idő alatt.   
Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései szerint a klímaváltozás legérzékenyebb pontja az éves csapadékátlagok csökkenése, amely az utóbbi száz évben országosan 58 mm-rel, az északkelet-magyarországi tájegységben 40 mm-rel, az Alföldön 77 mm-rel, a Dél-Dunántúlon 80 mm-rel lett kevesebb. Ez évente egy teljes hónapi csapadék elvesztését jelenti, nagyobbrészt a nyári félévben.
A teljesség igénye nélkül, inkább csak illusztrálva, alátámasztva a leírtakat álljon itt néhány konkrét példa.
Rendkívül kiszámíthatatlanná váltak a csapadékviszonyok. Lényegesen szárazabbak lettek a nyarak, kevesebb a csapadék. Ha pedig megérkezik az áztató eső, akkor özönvízhez hasonlóan zúdul alá. Néhány évtizeddel ezelőtt a Kácsi patak, illetve a Hór patak vízhozama kiszámítható ciklikusságot mutatott, köszönhetően az egyenletes csapadék eloszlásnak. Mindkét vízfolyás esetében szinte törvényszerű volt a tavaszi, olvadás utáni vízszint emelkedés és kismérvű áradás. Ennek következtében pedig  közvetlenül a meder közelében olyan vizes élőhelyek jöttek létre, amelyek (köszönhetően a rendszeres csapadéknak) egész nyáron otthont biztosítottak olyan fajoknak mint a bíbic, a tőkés réce, vagy a környékünkön már alig látható mocsári teknős.
Ugyanakkor mára alig látunk vizet a nyári patakmedrekben. Ez jelentős kihatással van patakok növény és állatvilágára is.
Hasonlóan káros következményei vannak az enyhe, hótakaróban szegény téli időszakoknak is.
Egyrészt az őszi vetés igényelné a bizonyos fokig hőszigetelőként működő fehér leplet, hiszen az úgynevezett száraz hideg komoly károkat tud okozni a növények gyökérzetében. Másrészt a fagyos, hideg időszakok lerövidülése kedvez a kártevőknek. A viszonylag meleg, nem megfelelően átfagyott talajban számos kártevő telel át. Ezek pedig nem csak a nagyüzemi gazdálkodásban, de a kisebb kertekben, agrokultúrákban is hatalmas károkat tudnak okozni.
Jó példa erre a 2018-ban lezajlott őszi pocokinvázió, amely országszerte milliárdos nagyságrendű károkat okozott, jelentősen érintve térségünk mezőgazdaságát is.
Településeink két nagy tájegység ölelésében fekszenek: egyik a Borsodi Mezőség, másik pedig a Bükk hegység. Mindkét terület legnagyobb része természetvédelmi oltalom alatt áll. Ennek nem csak azért van jelentősége, mert így az állat és növényvilág kiemelt védelemben részesül, de a szakemberek folyamatosan figyelemmel kísérik a klímaváltozás élővilágra gyakorolt hatásait is.
A Borsodi Mezőség vizes élőhelyei ugyan csak a teljes terület 5%-át teszik ki, de a pusztai madarak számára fontos élőhelyet biztosítanak. Kóborlási időben jelentős a ragadozó madarak állománya is. Vonuláskor egyre inkább növekszik a daru mennyisége. Télen a Kiskörei-víztározón éjszakázó nagylilikek is kijárnak ide táplálkozni. Ahhoz viszont, hogy ez az állapot napjainkban is fennállhasson  rendkívüli erőfeszítésekre volt szükség. A rapszodikus csapadékviszonyok, a klímaváltozás egyéb negatív hatásaival együtt (kiegészülve az emberi tevékenységgel) ugyanis ezeknek az élőhelyeknek a létét fenyegették. Az elmúlt évtizedben viszont a Bükki Nemzeti Park szakemberei egy rehabilitációs program keretében, időt, pénzt és energiát nem sajnálva, eredményesen igyekeznek visszaállítani a több évtizeddel ezelőtti állapotokat.
Arról azonban, hogy az állat és növényvilágra milyen közvetlen hatással van a változás, egy újabb írásban szólunk majd.

 

 

 

 

 

 

Csapadékvízelvezető rendszer fejlesztése Bükkábrányban 2. ütem

 

Kedvezményezett: Bükkábrány Község Önkormányzata

Projekt címe: Csapadékvízelvezető rendszer fejlesztése Bükkábrányban 2. ütem

Projekt elszámolható összköltsége: 60 millió Ft

Támogatás összege:60 millió forint

Támogatás intenzitása: 100%

A projekt tervezett fizikai befejezése: 2022.12.31.

Projekt azonosító száma: TOP-2.1.3-16-BO1-2021-00105

1. szavazókör (PDF)

2. szavazókör (PDF)

 

 

From 6 November to 13 November, the International Meeting of the project SPECIAL - Solidarity Purposes Enhance Cooperation Initiatives And Learning, funded by the Europe for Citizens Programme in the framework of the Town Twinning action, took place in the municipality of Bükkábrány, a municipality located in the province of Borsod-Abaúj-Zemplén. The project SPECIAL was led by the organisation MOKLASZ, which coordinated a partnership composed of the local council of the municipality of Swieqi (Malta), the municipality of Vallerano (Italy), the association NikArt Journey (Cyprus), the municipality of Gallese (Italy) and the municipality of Jevisovice (Czech Republic).

The International Meeting of SPECIAL allowed the meeting of delegations from different countries, who were able to dialogue and exchange opinions and ideas in an environment that fostered cooperation between different municipalities and associations. Cooperation between small local realities fosters the emergence of bottom-up collaborations, encouraging the enlargement of the exchange network of European municipalities, which are geographically and culturally different but united by shared European values.

Ügyfélfogadás

A Közös Önkormányzati Hivatal ügyfélfogadása:

Hétfő: 8-16 óráig
Kedd: Nincs ügyfélfogadás!
Szerda: 8-16 óráig
Csütörtök: Nincs ügyfélfogadás!
Péntek:  8-12 óráig
   
Polgármester ügyfélfogadása: szerda 8-12 óráig
Jegyző ügyfélfogadása: kedd 8-12 óráig
   
Építésügyi előadó ügyfélfogadása: hétfő 8-16 óráig
Falugazdász ügyfélfogadása: kedd 8-16 órái
Családsegítő Szolgálat ügyfélfogadása: szerda 8-12 óráig
Pénztár: az ügyfélfogadás rendje szerint!

 

Elérhetőségek

Közös Önkormányzati Hivatal

3422 Bükkábrány
II. Antrás tér 1.

Telefon:  +36-49-535-022
Fax:        +36-49-535-023

E-mail:     hivatal@bukkabrany.hu